Murat Öngün

Murat Öngün

1969 yılında Ankara’da doğan Murat Öngün 1980 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak 3 yıl çalıştı.

1992 Yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Henüz mezun olmadan, “Eskişehir Tiyatora Kumpanyası” kurucularından oldu.

1996 yılında Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, bu kurumda 5 yıl boyunca oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak çalıştı. Aynı dönemde çeşitli STK’larda “Toplam Kalite Yönetimi” eğitimlerinde “Ses ve Konuşma” dersleri verdi. Ses anatomisi ve konuşma anatomisi alanında uzmanlaştı.

1999 Yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak işe başladı. 2013 - 2023 Yılları arasında Üniversite Organizasyon Koordinatörlüğü yaptı.

“Organizasyonların Temel Yapısı” ve “Kurumsal Organizasyon” eğitimleri verdi.

Göreve başladığı yıldan itibaren Konservatuvar Opera Ana Sanat Dalı’nda oyunculuk, diksiyon, makyaj, ses eğitimi, eskrim, ses sağlığı, sanat felsefesi, şan dersleri; Pazarlama Bölümü’nde konuşma eğitimi derslerini vermekte olup aynı zamanda çocuklar ve büyükler için yaratıcı drama eğitimlerine de devam etmektedir.

2020 yılından itibaren de İstanbul’da dizi oyunculuğu ve eğitmenlik yapmaktadır.