Nihan Çakır - Eğitmen/Danışman

Nihan Çakır - Eğitmen/Danışman

Boğaziçi Üniversitesi’nden 1997 yılında mezun olurken, eşzamanlı olarak Mimar Sinan Üniversitesi Eğitim Bilimleri fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı.
 
Mezuniyetini takiben, 3 yıl Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde (BÜMED) insan kaynakları danışmanı olarak farklı sektörlere işe alım danışmanlığı hizmeti verdi. Ardından EGS Holding’in perakendecilik kolu olan EGS Market’te, onu takip eden yıllarda da Oyak Holding’e ait OYPA Mağazaları’nda mağaza / market / merkez personelini kapsayan projelerle insan kaynakları ve eğitim departmanlarında görev aldı. Türkiye’nin ilk eğitim ve kariyer portalı www.vizyoner.com’un proje lideri olarak çalıştı.
 
Hizmet sektöründe çalışmalarına Hillside Beach Club ve Blue Waters Club'da insan kaynakları müdürü, bünyesinde 6 tane de luxé oteli barındıran Amara World Hotels’te insan kaynakları direktörü olarak devam eden Çakır; insan kaynakları ve eğitim sistemlerinin kurulumu, süreçlerin yapılandırması, işletilmesi ve geliştirilmesi gibi konularda farklı görevler üstlenerek ekipleri yönetti. Ayrıca ISO Kalite Yönetim Sistemleri (9001; 14001; 18001; 22000) sistemlerinin kurulumu, yönetilmesi ve denetim gibi konularda da eş görev olarak Kalite Yönetim Müdürlüğü rolünü de üstlenerek, projelere liderlik etti.
 
2010 -2020 yıllarında Soysal Eğitim Danışmanlık’ta Eğitim & Danışmanlık bölümünde Soysal Perakende Okulu Müdürüolarak görev yapmış olan Çakır, müşterinin ihtiyacına göre eğitim ve danışmanlık projeleri tasarlamış, meçhul müşteri projelerinde analizler yapmış, farklı konularda eğitimler vermiş, İK ve eğitim danışmanı ve gelişim Koç’u olarak görev almıştır.
 
İK departmanı yapılandırılması ve İK personeli yetiştirilmesi; İK süreçlerinin analiz edilmesi veya yazılması, iç eğitim sisteminin kurulumu ve iç eğitmen yetiştirilmesi, kariyer planı hazırlanması, yetenek yönetimi programı tasarlanması; şirket akademisi kurulması, ürün / personel / kurum kültürü / hizmet tarzında şirket içi kitapların hazırlanması, performans sistemi tasarlanması, eğitim analizi yapılarak yıllık eğitim planı hazırlanması gibi pek çok önemli projeyi tasarlamış ve yönetmiştir.
 

ICF onaylı Adler Profesyonel Koçluk Sertifika Programı’nı (ATC) ve yine ICF onaylı İz Koçluk Eğitim-Öğrenci Koçluğu eğitimlerini tamamlayan Çakır, ayrıca Hanna Nita Scherler’dan (2 yıllık) Gestalt Terapi Uygulayıcılığı Eğitimi ve Varoluşçu Akademi’den (2 yıllık) Temel Varoluşçu Analiz Eğitimlerini tamamladıktan sonra, bu eğitimlerin işleri seviyelerine de devam etmiştir. 2020 yılında Mindfullnes eğitimini, 2021 yılında ise Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını İstanbul Kent Üniversitesi’nde tamamlamıştır.