Esra Akkaya

Esra Akkaya

1970 yılında İstanbul’da doğdum. 

Hayatımın ilk 4 yılını aile içi eğitim ile geçirdikten sonra Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin tüm imkanlarını sömürerek resim, müzik ve jimnastik vs. ne eğitim varsa aldım. 

Bahariye İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra Kadıköy Kız Lisesi’nde tiyatro ile tanıştım. Çocuk oyunları ve okul oyunları oynayarak oyuncu olacağımı bile bile kendimi veterinerlik fakültesinde buldum. 

1 yıllık veterinerlik eğitimim boyunca konservatuvara hazırlandım. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirirken eğitimime yeni başladığımın farkındaydım. 

Ardından, Antalya Devlet Tiyatrosu’nda Mustafa Avkıran ile 2,5 yıl çalıştım ve bu süreçte deneysel tiyatronun tadını çıkardım. Çeşitli tiyatrolarda birtakım illerde birçok oyunda oyunculuk yaptım. Dizi ve filmlerde rol alıp seslendirme yaptım ve bu süre boyunca öğrenciliğim hep devam etti. 

2003 yılında Bilgi Üniversitesi’nde yaptığım Sinema-Televizyon Mastırı beni sanatın disiplinler arası yolculuğuna hazırladı. 

Sonra soluğu Galler’de Universtiy of Wales’te Center for Performance Researh ‘te aldım. Burada çeşitli atölyelere katıldım. 

Sırasıyla katıldığım atölyeler; 

Visiual Theatre and voice education- Richard Gough ve Joan Mills 

Body Weather Education with Tess de Quincey 

Kerala Method ( Uzakdoğu dövüş sanatı ile dans tiyatrosunu içeren atölye) with Daksha Sheth 

Grothowski Method with Jim Slowiak and New World Performane Laboratory Performance Antrhopology with Mike Pearson 

Döndüğümde eğitmenlik yapmaya başladım. Ve tabi ki hala öğrenciliğim devam ediyordu. 

Bülent Somay ile Edebiyat Atölyesi-Aralık Derneği Bilgi Eğitim’de-Modern Dans Eğitimi gibi kişisel gelişim atölyelerinin yanı sıra Reiki 1-2 ve ‘Touch of Oneness’ gibi spritüel eğitimlerin de gelişimime büyük katkıları oldu. 

Büyük hocalarımın arasında ‘Anthony Vincet Bova’ beni hayatımı büyük ölçüde değiştiren ‘Eric Morris’ metodu ile tanıştırdı. Bu metot halihazırda oyunculuk yapmakta kullandığım ve öğrettiğim metottur. Koçluk eğitimimi 2009-2011 yılları arasında Adler International Learning School ‘da aldım. O gün bu gündür profesyonel koçluk yapmaktayım. 

2008 yılında kurduğumuz AKKAdemi Tiyatro’nun 3. yılında ‘Koç Gibi Oyunculuk’ eğitimini başlatma sebebim Eric Morris yöntemiyle koçluk metodunun şaşırtıcı buluşmasıdır. Şu an hala araştırmakta olduğum ve öğrettiğim yöntem bu iki metodun sentezidir. Ve bu yolda hala öğrenemeye ve öğretmeye devam ediyorum.

Esra Akkaya Key Note Konuları  

* İletişim 

* Sahne Sunum Becerileri

* Masallar (Masal Anlatımı)

* Hikayeler (Story Telling)

* Sahne Koçluğu

* Yaratıcılık

* Anne ve Çocuk

* Sadeleşme ve Enerjetik Dizayn

İşte Esra Akkaya’dan bazı içerikler :

 “Yeni Şeyler Söyleme Zamanı”

* Hepimiz yaratıcıyız sadece bir çoğumuz unuttuk. Hatırla....

* Yaratıcılığın düşmanı "Utanç" duvarını kırmak:

* Eric Morris " enstrümantal " çalışmalar

* "Çıldırtanlar" dan kurtulmak... Julia Cameron çıldırtanları şöyle tanımlıyor " onlar sizin hayatınızın baş rolünde olmak isterler..."

* Olumsuz eleştiriden bir süre uzak durup destekleyiciler bul.

* Yaratıcılık kalabalık bir zihin sevmez. Ilham sızmak için boş yer arar. Topla ve at:

* Evini topla... Bu iş için tüm eşyalarına dokunarak sana ilham verenleri ayırmak ve tutmak gerisini atmak yetecektir.

* İlişkilerini topla... Nerdeyse aynı yöntem bunda da işleyecektir.

* Zihnini topla: Julia Cameron "Sabah sayfaları" 

* Fazlalıklardan kurtulduğunda geriye "öz" kalır. O zaten yaratıcıdır.

* İlham davetiye bekler:

* İçindeki sanatçı çocukla kaliteli zaman geçir. -Julia Cameron "sanatçı buluşması"-

* Bir çocukla sohbet et tüm samimiyetinle ona soru sor.

* Çocukken çok sevdiğin bir yiyeceği hatırla ve yeniden tat

* Çocukluk hayallerini listele "artık olmaz, çok geç" leri bir kenara koyarak şu soruyu sor kendine "bunu neden istiyordum?" Cevabını sağlayacak yeni hayaller kur

* Ve başla....

* Güvenli alan yaratıcılık için tuzaktır "kararsız denge"

* Başlamak için kurduğun hayallerden biri seni bekliyor....yarım kalmışlar listesini at onlar başlamak için yanlış seçimdir. Doğru olsalardı bırakmazdın. O yarım kalan kitap, resim, iş vb...sen farkına varmadan görevini tamamlamış olabilir. 

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım" ( Rumi )

Yaşam Alanında Sadeleşme ve Enerjetik Dizayn

Yaşadığımız tüm ortamlar ve bu ortam içindeki eşyalar bizi nasıl etkiliyor sizce? Yaşam alanınızda hiçbir işinize yaramadığını düşündüğünüz ve her an düşüp kırılma tehdidi ile ortada duran bir vazo sizin konfor alanınızda sizden neler götürür? Ya da iş ortamında sürekli çarpmadan geçmek için dikkat etmek zorunda kaldığınız masanın kenarı iş hayatınızda sizi daha verimli ve yaratıcı kılar mı? 

Nasıl bir yaşam süreceğimiz, yaşadığımız alanla ve bu alandaki diğer her şeyle ilgili olduğuna göre; bu alanlara yeni bir gözle bakma zamanı gelmiştir…

Eşya sahibine benzer. Önce eşyalarla başlıyoruz. Yaşam alanında sana benzemeyen eşyalardan nasıl kurtulursun nasıl dönüştürürsün. Sana ilham vermeyen eşyalar ile yaşamanın bedeli bazen çok ağır olabilir. Yaşadığımız mekanlar size ilham mı veriyor yoksa sizin enerjinizi mi harcıyor?   

Bu bir süreç… biten değil kendini büyüten ve pekiştiren bir süreç… 

1. Gönderme : (Yaşam alanına yepyeni bir gözle bakma zamanı) 

2. Yerleştirme 

a. Yaşadığın mekan ile konuşmayı öğrenmek. (İş ya da özel yaşantımızı yaşadığımız tüm mekanların bir iletişimi var bizimle kurduğu) bunu anlamak anlamlandırmak ve…

b. 4 soru: evde beni korkutan-tehdit eden- hayatımı zorlaştıran-üzen ne var?

Bunları tespit edip yerlerini değiştirmek ya da hala aynı etkiyi yapıyorsa göndermek...

3. Yenileme-yenilenme: Sana ilham veriyor mu? Gerçekten mutlu ediyor mu?

Paylaş

Benzer İçerikler