Ohbe Yaklaşımı

Ohbe Yaklaşımı

OHBE Danışmanlık olarak, odak alanımıza bilginin hayata geçme anını koyarız. Hem birlikte çalıştığımız kurumları, hem de katılımcılarımızı “oh be!” dedikleri bir deneyimle buluşturmayı hedefleriz.

Bizi "oh be" anına götüren yolculuğumuzu modellerken, insanın en büyük mucizesinden yola çıktık.

Sürekli öğrenmek ve her bir öğrenme deneyimi ile kendisini yeniden programlayarak daha büyük bir öğrenme alanı ortaya çıkarmak için buradayız...

Bizim hikayemiz; öğrenmenin, gelişmenin ve değişmenin hikayesi...

  • İnsanlık, nesiller boyu birçok konuda merak ederek ya da tecrübe yaşayarak veri topladı. (Data - Veri)
  • Topladığı verileri işleyerek önce bilgi haline getirdi ama bu yeterli olmadı… çünkü tek başına bilgi bir hayatı değiştiremez... (Information - Bilgi) 
  • Bilgiyi hayatına kattı, tecrübe etti, geliştirdi, keşfetti, icat etti, ilerledi, derinleşti…(Know how –Enformasyon) 
  • Elde ettiği ve işlediği bilgiyi hayatını kolaylaştırmak ve gelişmek için kullandı ve bu test edilip onaylanmış bilgiyi bir başkasına aktardı… (Beceri-Ability) 
  • Bazıları ise daha şanslı doğdu… Kalıtsal ve çevresel etkilerle hem kendileri hem de çalıştıkları kurum için büyük bir potansiyel ile doğdular…. (Skill- Yetenek) 
  • Bilgi beceri ve davranışların tanımlanması, gözlemlenmesi ve ölçümlemesi ise hem iş yaşamının hem de İnsan Kaynaklarının ana odaklarından olmaya başladı… (Yeklinlik – Competence) 
  • Bir işi yapma becerisine sahip olmanız, bir işi yapacak yeteneğinizin olması ya da işin aradığı yetkinliklere sahip olmak, sizin işi yapmak isteyeceğinizin garantisi değil öyle değil mi? Yeni ama çok önemli bir kavramla daha tanıştı insanlık... (Tutum – Attitude) 
  • Bizden beklenen bunların hepsiyken, hayatımızı değiştirecek olanın, sonuçlara katkı yapanın ya da hatırlananın başka bir şey olduğunu keşfettik… (Davranış - Behavior) 

Ve… öğrendiğiniz bilgi ya da becerinin hayatımıza değer kattığı an…

Bir diğer deyişle, beklenen yetkinliğinizi kullanıp davranışa dönüştürdüğünüz o an: oHBe anı… İşte biz bunun için çalışıyoruz…Hayatınızdaki oHBe anlarının sayısını arttırmak için.

Çünkü günün sonunda nasıl bir gün geçirdiğiniz ne kadar çok oHBe dediğinizle doğrudan bağlantılı…

Tüm kurumsal eğitimlerimizi bu uygulama ve hayata geçirme anlarını hayal ederek tasarlarız. Ve sürecin sonunda katılımcının hayatına değer kattığımız, kurumun ve kurum temsilcilerinin hedefledikleri sonuçlara ulaştıklarını izlediğimiz ve nihayetinde OH BE diyerek bitirdiğimiz projeler üretiriz. 

Bütün bunlar için eğitim süreçlerinde bizi oh be! anına götürmesini hedeflediğimiz bir yol haritamız var.