Satışta Zihinsel Fiziksel Psikolojik Performans Artışı-3.Bölüm:Performans Temelleri

Satışta Zihinsel Fiziksel Psikolojik Performans Artışı-3.Bölüm:Performans Temelleri

Satış Profesyoneli Performans Temelleri

Bir satış profesyonelinin -ki artık satışçı diyeceğim, başarılı olması bir çok kritere bağlı. Performansının yüksek olması bir çok kritere bağlı. Ancak benim üç boyutlu satış diye tabir ettiğim bütünsel modele göre, birbirinden ayrılmayan üç tane performanstan bahsedebiliriz.

Satıcının öncelikle sattığı ürünü ya da hizmeti, içinde bulunduğu kurumu, sektörünü, rakiplerini çok iyi bilmesi gerekiyor. Ancak yeterli değil. Satışçının değişen koşullara uyum sağlaması ve artan rekabet karşısında performansını devam edebilmesi için zihinsel performansını artırması gerekiyor. Ancak zihinsel performansı ne kadar arttırırsanız artırın, Eğer o gün beliniz arıyorsa ya da uykusuzluk nedeniyle yorgun hissediyorsanız,  iyi bir görüşme performansı gerçekleştirebilir misiniz? Bu yüzden biz satışçıların fiziksel performansı da zihinsel performansları kadar önemli.

Peki muhteşem bir fiziksel performansa sahip bir satışçı, aynı zamanda  çok iyi bir bilgi seviyesine sahipse, ikna ve etkileme ile ilgili bütün kitapları okuduysa; ancak psikolojik olarak kendisini yeterli hissetmiyorsa,  yine o gün kendisinden yüksek bir satış performansı beklememiz zor olur öyle değil mi. Bence bazen göz ardı ettiğimiz bu üç temel yapıtaşının, güçlü bir satış performansı için birlikte çalışması gerekiyor.

Bu gördüğünüz resmi Prof. Dr. Türker Kılıç’ın “Bağlantısal Bütünsellik” sunumunda gördüğüm bir slayttan ilham alarak hazırladım.  Buradaki çocuklar size göre çamura batmış ve çok zor durumda gibi görünebilirler ancak onlar çok keyif aldıkları bir anı yaşıyorlar. Buna Akışta olmak deniyor.

Akışta Olmak; artık ekstra bir çaba sarf etmeden, yaptığın işle bütünleşmek ve doğası gereği tüm yeteneklerinle o an yaptıklarından keyif alarak yapmak demektir.. Buda’nın dediği gibi siz akışta olduğunuzda artık dış koşulların etkisinde kalmazsınız, çünkü dış koşulları kabul etmişsinizdir, bir su gibi naif ama güçlü, derinden bir şekilde o koşullarda zarar görmeden akar ve fark etmeniz gerektiğini fark eder, almanız ve öğrenmeniz gerekeni alır ve öğrenerek yolunuza devam edersiniz.

 Akışta olmak için psikolojik fiziksel ve zihinsel olarak doğru temeller üzerine performans inşa etmek gerektiğini düşünüyorum. Ve bugün sizlere nasıl çamurda top oynarken keyif alacağınızı ve oynamaya devam etmek, oyunu daha iyi oynamak için neler yapabileceğimizi  anlatmak istiyorum.

Bugün zihinsel performans başlığı altında satışçıların öğrenmeye açıklığını, değişime ve gelişime adaptasyonunu yeteneğini, olumlu zihinsel tutumun, satış performansında nasıl fark yarattığını anlatmak istiyorum size.

Diğer başlığın fiziksel performans. Çünkü telefonda da satış yapsanız, evden de çalışsanız, sahada, bir mağazada, bir ofiste de performans göstermeniz hiç farketmez. Satış çok güçlü bir fiziksel performans oyunudur. Biz de bu başlıkta, öncelikle  bedensel sağlığımızı nasıl koruyacağımıza değineceğiz. Sonra da satışçının iki önemli kaynağı olan enerjisini ve zamanını nasıl yönetebileceğine dair ipuçlarından bahsedeceğim.

Ve tabii ki üçlü saç ayağının tamamlayıcısı psikolojik performans başlığı altında, proaktif yaklaşımı, stres ile uyumlanmayı, ve problem çözme becerisini konuşacağız.

Paylaş

Benzer İçerikler