Eğitmenlik, Sahne ve Sunum Becerileri

Eğitmenlik, Sahne ve Sunum Becerileri

“Eğer inanırsan her şey mümkündür” Redbull markasının reklam mottolarından biri. 

İç Eğitmen (ya da Eğitici)  olma süreci, kendisine ve kurumuna inanan insanların potansiyellerini aşmak, yapmış olduğu işi anlamlandırmak ve bir ideali gerçekleştirmek için çıktığı uzun ve geliştirici bir yolculuk olarak tanımlayabiliriz. 

Tüm yolculuklar gibi bir sürü belirsizlikle ve sürprizle başlar. Yolculuğun sonuna kadar yeni eğitmen adayının kafasındaki sorular, yerini yavaş yavaş cevaplara ve deneyimlere bırakır.  

Eğitici Eğitimi, diğer eğitimlerden çok farklı olarak sizin de katılımcı olduğunuz, katılımcıların ise eğitmenlik hissini ilk kez yaşadığı bir platform.

Bir eğitimin %80’ini hazırlık oluşturur. Eğitici olma sürecinin ise %80’i katılımcının kendisine, katılımcının eğitmene, katılımcının diğer katılımcılara inanmasına bağlıdır. Eğitmenlik süreciniz en başında güçlü ve gelişmeye açık yönlerinizi görebileceğiniz bir yüzleşme süreciyle karşılaşırsınız.

Davranış modelinizi, potansiyelinizi, size uygun sahne tarzını, insan beyninin sınırsızlığını,  insan davranış ve alışkanlıklarını keşfettikçe yüzleşme süreciniz katılımcı ile empati kurma süreci haline gelir. İlk büyük soru cevap bulmuştur: “katılımcılar kimler olacak” sorusu...

Eğitici Eğitimi yolculuğunun bir sonraki aşaması sahne becerileri aşamasıdır. Beden Dili, Ses-Konuşma Becerileri, İnteraktivite, Görsel Hazırlık, Tasarım ve İçerik aşamalarında ustalaşmak kendinize ve eğitmenlik sürecinize olan inancınızı pekiştirecek. 

Son aşamada ise iki çok önemli sorunun cevaplanmasına sıra geliyor. “İlk eğitimde neler olacak, kafada dolaşan tüm yeni bilgilerden hangileri hayata geçirilecek ?” 

Eğitici adaylarının büyük kısmının vazgeçtiği aşama eğitmenlik konusunda  “Bilinçli Acemi” olduğu bu aşamadır. Birebir mentörlük ve geri-bildirim süreci ile eğitmenin sahne için yüreklendirilmesi, bilgisini aktarırken Oyunlaştırma ve Hikayeleştirme tekniklerinden faydalanması, kontrol altında tamamlanan ilk 3 eğitimin analizi ve raporlanması ile yeni eğitmenimiz  sertifikasını alır ve süreci tamamlar…

Paylaş

Benzer İçerikler